TAHKİM.NET

Türk Tahkim Sitesi

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Anayasa Mahkemesi: Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu Kararlarına Karşı Yargı Yolu Açıktır

E-posta Yazdır PDF

Anayasa Mahkemesi, Futbol Federasyonu'nun Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki 5894 sayılı yasanın, "Tahkim Kurulu kendisine yapılan başvuruları kesin ve nihai olarak karara bağlar ve bu kararlar aleyhine yargı yoluna başvurulamaz" ibaresinin,'... ve bu kararlar aleyhine yargı yoluna başvurulamaz' bölümünü iptal etti.

Devamını oku...
 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Tahkimi ve Tahkim Hakkında Genel Bilgiler

E-posta Yazdır PDF

Serbest Pazar ekonomisine geçişle birlikte, Ülkemiz ekonomisinde iç ve dış pazarda meydana gelen hızlı değişim karşısında iş alamimizde de yapısal değişiklikler olmuştur. Bunun sonucu, iç ve dış ticaret gerek yoğunluk, gerek hacim itibariyle artmış; bu artışa paralel olarak hukuki ihtilaflar hızla çoğalmıştır. Çoğalan bu ihtilafları kısa sürede çözüme kavuşturmak, hür teşebbüs ve iş alemi için bir ihtiyaç halini almıştır.

Devamını oku...
 

Tahkimin Daha Çok Uygulama Bulması Yabancı Sermayeyi Çeker

E-posta Yazdır PDF

Türkiye Unlu Mamul Makine Sanayicileri Birliği (TUMMAB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Barutçuoğlu, halen Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) görüşülmeyi bekleyen Türk Ticaret Kanunu, Borçlar Kanunu ve Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu ile ilgili çok önemli saptamalar yaptı, üç tasarıya da eklenmesi için önerilerde bulundu.

Devamını oku...
 

İntes: Yerli Yükleniciye Tahkime Başvuru İmkanı Getirilmeli

E-posta Yazdır PDF

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikaları (İNTES) Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Demir, ihalelerde yabancıların bulunması halinde başvurulan "tahkim" imkanının, yerli yüklenicilere de getirilmesinin uygun olacağına inandıklarını belirtti. İNTES, "milletler arası inşaat sözleşmeleri ve uyuşmazlıkların çözüm yolları" konulu çözüm arama konferansı düzenledi.

Devamını oku...
 

Kitap: Milletlerarası Tahkim Hukukunda Geçici Hukuki Koruma Önlemleri, Rifat ERTEN

E-posta Yazdır PDF

Monografinin hazırlanmasında birçok kişinin ve kurumun yardım ve desteğini gördüm. İlk olarak, akademik hayatımın başlangıcında ve her aşamasında desteğini esirgemeyen sayın hocam Prof. Dr. Tuğrul ARAT’a saygılarımı ve minnettarlığımı belirtmek isterim. Konunun seçimindeki teşvikleri ve monografinin yazılması aşamasındaki yardım ve destekleri nedeniyle hocam Prof. Dr. Fügen SARGIN’a şükranlarımı sunarım.

Devamını oku...
 


Sayfa 4 - 9

Anketler

Tahkimin ülkemizde yeterince gelişememesinin sebebi size göre hangisidir?
 

Kimler Sitede

Şu anda 18 ziyaretçi çevrimiçi

Reklam