TAHKİM.NET

Türk Tahkim Sitesi

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Tahkim Sözleşmesinin Yorumlanması

E-posta Yazdır PDF

Tahkim sözleşmesinin kapsamının yorumlanması, iki ve çok taraflı uyuşmazlık hallerinde tahkim yargılamasına uygulanacak usullerin Türk ve Amerikan hukukları nazarında karşılaştırmalı incelenmesi.

  1. KISACA TAHKİM SÖZLEŞMESİNİN HUKUKİ NİTELİĞİ

Anayasamızın 9. Maddesinde düzenlenen ‘yargı yetkisi’ Türk milleti adına bağımsız mahkemeler tarafından kullanılır. Hak aramak için mahkemeye başvurulması sonucu mahkeme hukuki ilişkiye uygulanmak üzere kesin kararını verir ve bu hükmün icrasıyla görevini tamamlar. Ancak hakkı ihlal edilen kimse mahkemeye başvurmanın yanında istisnai olarak tahkim yoluna da başvurabilir.

Devamını oku...
 

Türkiye  de Tahkim

E-posta Yazdır PDF

Bilindiği gibi tahkimde uyuşmazlığın çözümü, yerel mahkemeler yerine tarafsız ve objektif hakem heyeti tarafından çözülmekte ve inceleme sonucu verilen kararlar bir mahkeme kararı gibi tarafları bağlamaktadır.

Tahkim dünyada ve ülkemizde tarihi geçmişi olan bir kurumdur. Özellikle son yıllarda çok uluslu şirket sayısının artması, küreselleşme ve uluslararası ticaret hacmindeki büyük artışlar yaşanması gibi nedenlerle, giderek ön plana çıkan bir alternatif uyuşmazlık çözüm yolu haline gelmiştir. Ülkemizde 2001 yılında Birleşmiş Milletler (UNCITRAL Model Law) Tahkim örnek kanunu esas alınmak suretiyle 2001 yılında yasalaşan 4686 sayılı “Milletlerarası Tahkim Kanunu” ile, tahkim konusunda modern bir düzenlemeye kavuşulmuştur. Ayrıca Türkiye 1991 den bu yana “Yabancı Hakem Kararlarının tanınması ve tenfizi hakkındaki New York Konvansiyonu” na ve “Avrupa Uluslararası Ticari Tahkim Konvansiyonu” na taraf bir ülkedir. Yine ülkemiz “Washington Yatırım Uyuşmazlıklarının Çözümü Hakkında Konvansiyon” u 1988 de kabul etmiştir.

Devamını oku...
 

Çeviri ve Makalenizi Gönderin

E-posta Yazdır PDF

Tahkim.net ‘de siz de makalelerinizi ve çevirilerinizi yayınlayabilirsiniz. Tahkim.net; tahkim ve diğer alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri hakkında çeviri ve makaleler yayınlar. Öncelikli amaçlarımız toplumu tahkim konusunda bilgilendirmek ve tahkimin ve diğer alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinin kullanılmasını özendirmek ve tahkim uygulayıcılarına kaynak teşkil edecek makaleler yayınlamaktır.

 

Genel yazım kurallarına uyulmuş olması ve anlatım düzeni yazının seçilmesinde önemli rol oynayacaktır. Makalenizi yayınlanmasının uygun görülmesi halinde makalenin altında kısa bir biyografi yayınlayacağız. Biyografinin altında isteğinize bağlı olarak, “yazara mail yola” linki de bulunabilir. Yine isteğinize bağlı olarak yazınızın yanında vesikalık ya da vesikalık şeklinde kesilebilir bir fotoğrafınız da yayınlanabilecektir.

 

Çeviri yayınlatmak istiyorsanız, çevrilen eserin tam künyesini de yazınızın sonunda bulundurunuz. Zaman kısıtlaması olan ve haber niteliği taşıyan olaylar haberler kategorisinde yayınlanır.

 

Tahkim.net 'e gönderilen yazılar, zaman sınırlaması olmaksızın elektronik ortamda yayınlanır. Makaleler için telif ücreti ödenmez. Makaleniz veya çeviriniz daha önce başka şekilde yayınlanmış ise, yayınlandığı ve telif haklarına sahip olan kurum ve kişiden izin almalısınız. Eğer makalenin telif hakları size ait ise, bu durumda makalenizi bize gönderirken ayrıca “Tahkim.net”de da yayınlanmasına muvafakat ettiğinizi de bildirmelisiniz.

Makalenizi Gönderirken;

  • Başlığı olmasına
  • Özetinin olmasına
  • Yazarının biyografisinin olmasına
  • Yazarının mail adresini içermesine (isteğe bağlı)
  • Makalenizin elektronik yayın haklarını Tahkim.net 'e devrettiğinize ya da süresiz yayınlanmasına izin verdiğinize, telif hakkı sahibinden izin aldığınıza dair beyan

 

Göndermenizi rica ederiz. Yazı ve çevirilerinizi göndermek ya da daha fazla bilgi almak için; Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir mail adresine yazmaktan çekinmeyiniz.

 

Teşekkürler.

 


Sayfa 9 - 9

Anketler

Tahkimin ülkemizde yeterince gelişememesinin sebebi size göre hangisidir?
 

Kimler Sitede

Şu anda 19 ziyaretçi çevrimiçi

Reklam