TAHKİM.NET

Türk Tahkim Sitesi

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa Haberler / Etkinlikler İntes: Yerli Yükleniciye Tahkime Başvuru İmkanı Getirilmeli

İntes: Yerli Yükleniciye Tahkime Başvuru İmkanı Getirilmeli

E-posta Yazdır PDF

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikaları (İNTES) Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Demir, ihalelerde yabancıların bulunması halinde başvurulan "tahkim" imkanının, yerli yüklenicilere de getirilmesinin uygun olacağına inandıklarını belirtti. İNTES, "milletler arası inşaat sözleşmeleri ve uyuşmazlıkların çözüm yolları" konulu çözüm arama konferansı düzenledi.

Konferansın açılışında konuşan yönetim kurulu üyesi Demir, milletler arası ticaretin büyük bir hızla geliştiğini belirterek, bu hızın ülkeler arası hukuki ilişkilerin ve geleneksel hukuk kalıplarının sorgulanmasını da beraberinde getirdiğini söyledi. Türk müteahhitlerinin 83 farklı ülkede çalıştığını, bunun 83 ülke ve aynı zamanda 83 farklı hukuk sistemi ve idari yapıyla çalışmak anlamına geldiğini kaydeden Demir, toplantıyla, dünyanın tüm coğrafyalarında çalışan inşaat firmalarının bu alandaki deneyimlerini zenginleştirmeyi, sorunlarına çözüm üretmeyi amaçladıklarını ifade etti.

-"TAHKİMDEN ÖNCE SORUNLARI ÇÖZECEK MEKANİZMALAR OLUŞTURULMALI"-

Konuşmasında tahkim uygulamasına da değinen Mustafa Demir, uygulamanın her geçen gün daha fazla önem kazandığını ve yaygınlaştığını belirterek, şöyle devam etti: "Ancak henüz ülkemizde yeterince yaygınlaşmamış bir başka uygulama da aynı hızla gelişmektedir. Uyuşmazlık öncesi çözüm yöntemleri, sorunların çözümü açısından son derece önemlidir. Tahkim, uyuşmazlığın çözülemediği en son noktada başvurulan bir yöntemdir. Tahkimden önce sorunları çözecek farklı mekanizmaların oluşturulmasında büyük fayda vardır."

-"TAHKİM İMKANI, YERLİ YÜKLENİCİLERE DE GETİRİLMELİ"-

Demir, Kamu İhale Kanunun temel ilkelerinden birinin "eşitlik" olduğuna vurgu yaparak, yasada "kamu sözleşmelerinin tarafları, sözleşme hükümlerinin uygulanmasında eşitlik hak ve yükümlülüklerine sahiptir" hükmünün yer aldığını, ancak bunun ikincil mevzuata yansıtılmadığını söyledi. Mustafa Demir, "Yabancı unsurunun varlığı halinde uygulanan tahkim imkanının, yerli yüklenicilere de getirilmesi kanımızca uygun olacaktır" dedi. Demir’in konuşmasının ardından Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Milletler arası Özel Hukuk Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı ile Nurol Holding Uluslararası Hukuk Baş Müşaviri Dr. Feyiz Erdoğan birer sunum yapacak.

A.A

Cumartesi, 18 Temmuz 2015 08:18 tarihinde güncellendi  

Anketler

Tahkimin ülkemizde yeterince gelişememesinin sebebi size göre hangisidir?
 

Kimler Sitede

Şu anda 184 ziyaretçi çevrimiçi

Reklam