TAHKİM.NET

Türk Tahkim Sitesi

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa Haberler / Etkinlikler
Haberler

Tahkimin Daha Çok Uygulama Bulması Yabancı Sermayeyi Çeker

E-posta Yazdır PDF

Türkiye Unlu Mamul Makine Sanayicileri Birliği (TUMMAB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Barutçuoğlu, halen Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) görüşülmeyi bekleyen Türk Ticaret Kanunu, Borçlar Kanunu ve Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu ile ilgili çok önemli saptamalar yaptı, üç tasarıya da eklenmesi için önerilerde bulundu.

Cumartesi, 18 Temmuz 2015 08:17 tarihinde güncellendi Devamını oku...
 

İntes: Yerli Yükleniciye Tahkime Başvuru İmkanı Getirilmeli

E-posta Yazdır PDF

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikaları (İNTES) Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Demir, ihalelerde yabancıların bulunması halinde başvurulan "tahkim" imkanının, yerli yüklenicilere de getirilmesinin uygun olacağına inandıklarını belirtti. İNTES, "milletler arası inşaat sözleşmeleri ve uyuşmazlıkların çözüm yolları" konulu çözüm arama konferansı düzenledi.

Cumartesi, 18 Temmuz 2015 08:18 tarihinde güncellendi Devamını oku...
 

Kitap: Milletlerarası Tahkim Hukukunda Geçici Hukuki Koruma Önlemleri, Rifat ERTEN

E-posta Yazdır PDF

Monografinin hazırlanmasında birçok kişinin ve kurumun yardım ve desteğini gördüm. İlk olarak, akademik hayatımın başlangıcında ve her aşamasında desteğini esirgemeyen sayın hocam Prof. Dr. Tuğrul ARAT’a saygılarımı ve minnettarlığımı belirtmek isterim. Konunun seçimindeki teşvikleri ve monografinin yazılması aşamasındaki yardım ve destekleri nedeniyle hocam Prof. Dr. Fügen SARGIN’a şükranlarımı sunarım.

Cumartesi, 18 Temmuz 2015 08:18 tarihinde güncellendi Devamını oku...
 

Kitap: Sermaye Piyayasında Uygulanacak Hukuk ve Uyuşmazlıkların Çözümünde Tahkim, Mete TEVETOĞLU

E-posta Yazdır PDF

Sermaye piyasaları, varlık amaçlarına uygun olarak yatırımcılara, yatırım amaçlarına göre çeşitlilik arz eden uygun bir ortam ve yatırım araçlarını temin etmektedir. Sermaye piyasalarının birbirleri ile bütün unsurları ile etkileşim halinde ve milletlerarası yabancı yatırımlara uygun olan tabiatı bu alana olan ilgiyi arttırmakta ve sermaye piyasasındaki hakların korumasına ve tabi olduğu esaslara önem kazandırmaktadır.

Cumartesi, 18 Temmuz 2015 08:18 tarihinde güncellendi Devamını oku...
 

Kitap: Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü Wipo Tahkim Sistemi, Armağan Ebru BOZKURT YÜKSEL

E-posta Yazdır PDF

Teknolojinin hızla ilerlemesine paralel olarak fikrî mülkiyet hukuku sürekli gelişerek hukukun önemli bir dalını oluşturmaktadır. Fikrî mülkiyet alanındaki gelişmeler beraberinde bu alandaki uyuşmazlıkları da getirmektedir. Fikrî mülkiyet uyuşmazlıklarının çözümünde ise tahkimden yararlanılması gündeme gelmektedir. Bu itibarla Dünya Fikrî Mülkiyet Örgütü Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi’nin hazırladığı WIPO Tahkim Kuralları, getirdiği modern düzenlemeler ile uyuşmazlıkların çözümü için elverişli bir seçenek oluşturmaktadır.

Cumartesi, 18 Temmuz 2015 08:19 tarihinde güncellendi Devamını oku...
 


Sayfa 4 - 7

Anketler

Tahkimin ülkemizde yeterince gelişememesinin sebebi size göre hangisidir?
 

Kimler Sitede

Şu anda 152 ziyaretçi çevrimiçi

Reklam