TAHKİM.NET

Türk Tahkim Sitesi

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa Haberler / Etkinlikler Bağımsız Spor Tahkim Mahkemeleri kuruluyor

Bağımsız Spor Tahkim Mahkemeleri kuruluyor

E-posta Yazdır PDF

Gençlik Spor Genel Müdürlüğü ve Spordan sorumlu devlet bakanlığı, Bağımsız Spor Tahkim Mahkemeleri'nin kurulması için çalışmalara başladı. Her iki ekip de çeşitli kuruluşlardan görüş aldıktan sonra iki çalışma birleştirilecek ve kanun teklifi meclise verilecek.

Türk işi CAS futbol kulüplerini de rahatlatacak. Kulüpler teknik direktörler ve futbolcularlarla yaptıkları sözleşmelerine uzlaşmazlık halinde Türk CAS'ını adres gösterecek. Böylelikle özellikle yabancıların İsviçre'deki CAS mahkemelerine başvurularının önüne geçilecek. Kulüpler hem İsviçre'nin yolunu aşındırmayacak, hem de yabancı avukatların peşinde koşulmayacak.

FıFA da ülkelerin bağımsız Tahkim Mahkemeleri kurmasına sıcak bakıyor. Tek şart olarak da yapılan sözleşmelerde madde konulmasını getiriyor. Kulüpler özellikle yabancı sporcu ve teknik direktörleri Türk işi CAS konusunda ikna edecek. GSGM bu konu ile ilgili uzman kişi ve kuruluşların da görüşlerine başvurdu.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Gençlik Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, "Bu konu üzerinde uzun süredir Hukuk Müşavirliğimizin çalışması var. Ayrıca bakanlık da bir hazırlık yapıyor. En kısa sürede iki çalışma bir araya getirilerek ve görüşler alınarak sonuca gitmeyi planlıyoruz. Doğru çözümün bu olduğuna inanıyoruz. Kulüpler de bu bağımsız tahkim mahkemesi kurulduğu zaman rahatlayacak diye düşünüyoruz" dedi.

Cumartesi, 18 Temmuz 2015 08:20 tarihinde güncellendi  

Anketler

Tahkimin ülkemizde yeterince gelişememesinin sebebi size göre hangisidir?
 

Kimler Sitede

Şu anda 9 ziyaretçi çevrimiçi

Reklam