TAHKİM.NET

Türk Tahkim Sitesi

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa Makaleler Sigorta sözleşmesinden kaynaklanan uyuşmazlıklarda tahkim

Sigorta sözleşmesinden kaynaklanan uyuşmazlıklarda tahkim

E-posta Yazdır PDF

Sigorta sözleşmesinden kaynaklanan uyuşmazlıklarda eğer sigorta şirketi tahkim sistemine üye ise Sigorta Tahkim Komisyonuna başvurabilirsiniz.


Sigorta Tahkim Komisyonu nedir ve ne işe yarar?

5684 sayılı kanunun 30. maddesi çerçevesinde oluşturulan Sigorta Tahkim Komisyonu, sigorta ettiren veya sigortadan menfaat sağlayan kişiler ile sigorta tahkim sistemine üye sigorta şirketleri arasındaki sigorta sözleşmesinden kaynaklanan uyuşmazlıkları bu alanda uzmanlaşmış hakemler tarafından basit, süratli ve adil bir biçimde çözülmesini sağlamaktadır.

Komisyon, kendisine yapılan başvurulara neden olan uyuşmazlıklarda başvuru sahiplerine mahkeme sürecine göre daha hızlı ve daha kolay sonuç almaları imkanını tanıyan yeni ve pratik bir alternatif oluşturmaktadır. Bu çerçevede Komisyona intikal eden uyuşmazlıkların çözümü tarafların aksine bir anlaşması olmadığı takdirde kanunda belirtilen sürede bağımsız hakemlerce gerçekleştirilmektedir.


Komisyona başvuruda bulunabilmeniz için uyuşmazlık yaşadığınız sigorta şirketinin sigorta tahkim sistemine üye olması ve uyuşmazlık konusu rizikonun üyelik tarihinden sonra meydana gelmiş olması gerekmektedir.

Komisyona yaptığınız başvurunun bağımsız sigorta hakemleri tarafından incelenmesinin ardından verilecek karar, Komisyon tarafından Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun 532. maddesi uyarınca gereği yapılmak üzere yetkili mahkemeye iletilecektir.

Komisyona yapılan başvurularda 40.000 TL’ye kadar olan uyuşmazlıklara ilişkin verilen kararlar (taraflar aralarında yapılacakları yazılı bir sözleşme ile bu miktarı artırabilir) kesindir. Bu miktarın üzerindeki uyuşmazlıklar hakkında verilen kararlar içinse taraflar temyiz yoluna gidebilir. Ancak her halükarda Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu'nun 533 üncü madde hükümleri saklıdır.

Sigorta Tahkim Komisyonuna kimler başvurabilir?

Sigorta şirketine başvuruda bulunduğunuzda verilen yanıt sizi tatmin etmedi ya da 15 iş günü içinde cevap alamadıysanız ilgili sigorta şirketinin komisyona üye olması şartıyla Sigorta tahkim komisyonuna başvurabilirsiniz.

Bunun için başvuru formunu eksiksiz doldurup iddianızı destekleyecek ilgili belgelerle şahsen ya da postayla komisyona direkt başvuruda bulunabilirsiniz. Komisyonun başvurunuzu değerlendirmeye alabilmesi için;

• Uyuşmazlık yaşadığınız sigorta şirketi Sigorta Tahkim Komisyonuna üye olmalı,
• Uyuşmazlık konusunun ilgili şirketin üyelik tarihinden sonra meydana gelmiş olması,
• Uyuşmazlığın mahkemeye, Tüketici Sorunları Hakem Heyetine veya Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu çerçevesinde tahkime intikal etmiş olmaması gerekmektedir.

 

Ayrıntılı bilgi için: www.sigortatahkim.org/

Cumartesi, 18 Temmuz 2015 08:51 tarihinde güncellendi  

Anketler

Tahkimin ülkemizde yeterince gelişememesinin sebebi size göre hangisidir?
 

Kimler Sitede

Şu anda 5 ziyaretçi çevrimiçi

Reklam