TAHKİM.NET

Türk Tahkim Sitesi

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa Haberler / Etkinlikler Spor Uyuşmazlıklarına İlişkin Tahkim Kararlarına Karşı Yargı Yolu Kapatıldı

Spor Uyuşmazlıklarına İlişkin Tahkim Kararlarına Karşı Yargı Yolu Kapatıldı

E-posta Yazdır PDF

Tahkim kurulu kararlarına bugünden itibaren yargı yolu açılacakken, Meclis elini çabuk tuttu. İktidar ve muhalefetin uzlaşmasıyla hazırlanan Anayasa değişikliği 373 oyla Meclis Genel Kurulu’ndan geçti.

SPORDA tahkim kurulu kararlarını yargıya açan Anayasa Mahkemesi kararı, dün Meclis’te yapılan Anayasa değişikliğiyle geçersiz hale getirildi. Futbol Federasyonu Yasası’nda tahkim kurulu kararları aleyhine yargı yoluna başvurulamayacağını düzenleyen yasa hükmü, Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle iptal edilmişti. Tahkim kurulu kararlarına bugünden itibaren yargı yolu açılacakken Meclis elini çabuk tuttu. İktidar ve muhalefetin uzlaşmasıyla hazırlanan Anayasa değişikliği Meclis Genel Kurulu’ndan geçti.

Ayağının tozuyla

Meclis’teki uzlaşmaya karşın iktidar, 367 oya ulaşmakta zorlandı. Teklif geçen hafta yapılan ilk oylamada ancak 349 oy alabilmişti. Çoğunluk sorunu yaşanınca Genel Kurul’a dün iki kez ara verildi. Grup yöneticileri gelişmeleri Başbakan Tayyip Erdoğan’a iletti. Tataristan’dan dönen Başbakan da ayağının tozuyla Meclis’e geldi. Erdoğan’la birlikte milletvekilleri Meclis’e akın edince teklif 373 oyla kabul edildi.

Değişiklikle Anayasa’nın “Sporun Geliştirilmesi” başlıklı 59’uncu maddesine “Spor federasyonlarının spor faaliyetlerinin yönetimine ve disiplinine ilişkin kararlarına karşı ancak zorunlu tahkim yoluna başvurulabilir. Tahkim Kurulu kararları kesin olup bu kararlara karşı hiçbir yargı merciine başvurulamaz” hükmü eklendi.

Gerekçe: Ligler bitmez

DEĞİŞİKLİĞİN gerekçesinde, “Sporun kendine özgü yapısı, süratli bir biçimde yönetimini, yürütülmesini ve disiplin yargılamasını beraberinde getirmektedir. Belirli bir zaman diliminde oynanması zorunlu olan spor müsabakalarına ilişkin ihtilafların çok kısa bir sürede kesin ve nihai olarak karara bağlanmaması halinde, o turnuvanın (ligin veya organizasyonun) başarılı bir şekilde sonuçlandırılması mümkün değildir” denildi.

Hürriyet

Cumartesi, 18 Temmuz 2015 08:16 tarihinde güncellendi  

Anketler

Tahkimin ülkemizde yeterince gelişememesinin sebebi size göre hangisidir?
 

Kimler Sitede

Şu anda 4 ziyaretçi çevrimiçi

Reklam