TAHKİM.NET

Türk Tahkim Sitesi

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa Haberler / Etkinlikler İstanbula Tahkim Merkezi Kanun Tasarısı Tekrar Gündemde

İstanbula Tahkim Merkezi Kanun Tasarısı Tekrar Gündemde

E-posta Yazdır PDF

İstanbul'da iş dünyasında yaşanan uyuşmazlıkların çözülmesi yıllar süren mahkemelere alternatif yeni bir sistem geliyor;Tüm dünyada örnekleri olan tahkim merkezi, İstanbul'da da kurulacak.

Adalet Bakanlığı, İstanbul'a kurulacak tahkim merkezi konusundaki kanun taslağını hazırladı. Adalet Bakanlığı Sadullah Ergin de, bugün Ankara'da yapılan Ekonomik Koordinasyon Kurulu toplantısına katılarak, "İstanbul'a Tahkim Merkezi Kanunu" taslağı hakkında bilgi verecek.

Taslağa, diğer kurumların da tepkileri alındıktan sonra, 1 Ekim'de açılacak yeni yasama yılında kanun tasarısı olarak TBMM'ye gönderilecek. İlk aylarda yasalaşması beklenen kanunun ardından, İstanbul'a tahkim merkezi kurulacak.

Başta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) olmak üzere iş dünyası örgütleri hükümetten son dönemde sıkça İstanbul'a bir tahkim merkezi kurulmasını talep ediyorlardı. İstanbul Tahkim merkezi ile, firmalararası uyuşmazlıkların daha az masrafla, daha kısa sürede çözümlenmesi öngörülüyor. Tahkim, taraflar arasındaki uyuşmazlıkların mahkeme dışında çözümü konusunda kullanılan yöntemlerin başında geliyor. Ancak Türkiye'de tahkim ve alternatif uyuşmazlık çözüm yoluna başvurma oranı düşük. İstanbul'a tahkim merkezi kurulması, "İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Stratejisi'nin" de bir parçası.

Tahkim Merkezi'nin, milletlerarası tahkim merkezleri ile rekabet edecek şekilde, özel hukuka tâbi idarî ve malî özerkliğe sahip bağımsız bir kurum olarak hizmet vermesi öngörülüyor.

İstanbul Tahkim Merkezi'nin, genel kurul, yönetim kurulu, denetçi, danışma kurulu, millî ve milletlerarası tahkim divanları ile genel sekreterlikten oluşturulması planlanıyor. Genel kurul için toplam 15 olması öngörülüyor.

Kaynak: Hürriyet

Cumartesi, 18 Temmuz 2015 08:14 tarihinde güncellendi  

Anketler

Tahkimin ülkemizde yeterince gelişememesinin sebebi size göre hangisidir?
 

Kimler Sitede

Şu anda 15 ziyaretçi çevrimiçi

Reklam